کتابخانه  کتابخانه   جنگ و دانشگاه  جنگ و دانشگاه   خاطرات شهدا  خاطرات شهدا   گالری عکس و آثار هنری  گالری عکس و آثار هنری   کارکنان شهید  کارکنان شهید   دانشجویان شهید  دانشجویان شهید   اساتید شهید  اساتید شهید   معرفی شهدا  معرفی شهدا   شهید و شهادت در قران و احادیث  شهید و شهادت در قران و احادیث  
کدامیک از فعاليت هاي زير را براي زنده نگاه داشتن ياد شهدا موثرتر ارزيابي مي نماييد؟
: برگزاري مراسم يادبود
: ديدار با خانواده شهدا
: نشر کتاب و نرم افزار
: نام گذاري اماکن دانشگاه به نام شهدا
: نصب عکس شهدا در محوطه دانشکده ها
   خانه
   اخبار کنگره استانی شهدا
   جستجو در سایت
   درخواست همکاری
   عضویت در سایت ››
   تماس با ما
   درباره ما
   حلقه اتصال به دیگر شهدا ››
  شمسی   

               

اساتید شهید  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  استاد شهید دکتر محمد باقر کوشا

اساتید شهید ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، استاد شهید دکتر محمد باقر کوشا

زندگی نامه شهید دكتر

 

 محمد باقر كوشا

 

آنچه كه از نظرتان می گذرد زندگی نامه شهید دكتر محمدباقر كوشا است كه عمر كوتاهش را در راه خدا و خدمت به خلق سپری كرد و در تعلیم دانشجویان و مداوای بیماران، علم و ایمان را به هم آمیخت. انسان وارسته ای كه باید از افرادی چون او درس عبرت بگیریم و در راه تحقق آرزویش كه فراگیری جهانی اسلام است كوشا باشیم.

شهید در سال 1323 در یك خانواده فرهنگی در شهرضا به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در روستا به پایان رسانید و سپس در دانشكده پزشكی دانشگاه اصفهان به تحصیل علم پزشكی پرداخت. پس از فراقت از تحصیل به خدمت نظام رفت و قسمت اعظم این مدت را در روستاهای دورافتاده اراك به درمان بیماران نیازمند گذراند. پس از پایان خدمت نظام به استخدام وزارت بهداری درآمد و مدتی در بلداجی (از روستاهای بروجن) خدمت درمانی خود را دنبال كرد.

 در سال 1353 دكتر كوشا برای ادامه تحصیل عازم آمریكا شد و پس از 4 سال موفق به اخذ بورد تخصص در رشته زنان و مامایی گردید. در سال 1357 به اصفهان بازگشت و در گروه زنان و مامایی در دانشكده پزشكی به تربیت پزشكان و معالجه بیماران پرداخت.

وی در شهریور ماه 1358 با خانم فریده زنوری زاده كه در آن موقع یكی از دانشجویان او بود ازدواج كرد و ثمره ی این ازدواج پسری است كه به خاطر علاقه وافر او به امام هشتم شیعیان او را رضا نامیده است.

دكتر كوشا روز یك شنبه 15/11/1360 هنگامی كه برای معالجه مجروحان و مصدومان به جبهه های جنگ می شتافت، در یك سانحه هوایی به لقاء الله پیوست.

سه روز بعد قرآن كریم، ‌صحیفه سجادیه، ‌كتاب پزشكی و حلقه نامزدی اش را در میان آهن پاره ها و برف های به خون آغشته یافتند و برای همسرش هدیه فرستادند.

دكتر كوشا انسانی پاك و معتقد و مسئول و طبیبی حاذق و دلسوز بود، ‌مدت 37 سال با صفا و صداقت زیست و سرانجام با شوق به دیدار معبودش شتافت.

روانش شاد و یادش گرامی باد كه به راستی «‌عاش سعیداً و مات شهیدا»

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای جهاد دانشگاهی دانشگاههای اصفهان و علوم پزشکی اصفهان محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين نرم افزار متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد

shohadayedaneshgah.ir