کتابخانه  کتابخانه   جنگ و دانشگاه  جنگ و دانشگاه   خاطرات شهدا  خاطرات شهدا   گالری عکس و آثار هنری  گالری عکس و آثار هنری   کارکنان شهید  کارکنان شهید   دانشجویان شهید  دانشجویان شهید   اساتید شهید  اساتید شهید   معرفی شهدا  معرفی شهدا   شهید و شهادت در قران و احادیث  شهید و شهادت در قران و احادیث  
کدامیک از فعاليت هاي زير را براي زنده نگاه داشتن ياد شهدا موثرتر ارزيابي مي نماييد؟
: برگزاري مراسم يادبود
: ديدار با خانواده شهدا
: نشر کتاب و نرم افزار
: نام گذاري اماکن دانشگاه به نام شهدا
: نصب عکس شهدا در محوطه دانشکده ها
   خانه
   اخبار کنگره استانی شهدا
   جستجو در سایت
   درخواست همکاری
   عضویت در سایت ››
   تماس با ما
   درباره ما
   حلقه اتصال به دیگر شهدا ››
  شمسی   

               

اساتید شهید  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  استاد شهید دکتر سید مهران حریرچیان

اساتید شهید ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، استاد شهید دکتر سید مهران حریرچیان

زندگی نامه شهید دکتر سید مهران حریرچیان عضو هیات علمی دانشگاه

 

سید مهران حریرچیان در سال 1344در خانواده ای مذهبی در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. وی از همان دوران کودکی در فعالیت های مذهبی و فرهنگی نظیر نمازهای جماعت درمسجد محله پاچنار ، کلاس های اعتقادی و دینی و  تشکیل کتابخانه مسجد حضور مستمر داشت و  در زمینه های اصول عقاید، احکام، تاریخ اسلام و به ویژه زندگانی و سیره حضرت امام(ره)  به طور گسترده و مداوم  مطالعه می نمود .

او در جوانی به فرمان حضرت امام (ره) در قالب گروه های مردمی جهاد سازندگی برای انجام فعالیت های اجتماعی، به مناطق محروم عزیمت می کرد.

شهید حریرچیان  در سال 1362 جهت تحصیل در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر با گرایش مهندسی سخت افزار وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شد و در 1376 در مقطع کارشناسی ارشد همین رشته با گرایش هوش مصنوعی از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ التحصیل و در سال 1386 در  مقطع دکترای رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه قم به ادامه تحصیل پرداخت.

فعالیت های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی ایشان از سال 1368در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آغاز نمود و از سال 1375تا 1376 به عنوان معاون دانشجویی دانشگاه و پس از آن به مدت یک سال به عنوان رئیس دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی منصوب گردید. همچنین در سمت دبیر شورای انفورماتیک دانشگاه، مدرس و مدیر گروه انفورماتیک پزشکی و رئیس کمیته آموزش های الکترونیک دانشگاه فعالیت داشت و از سال 1384  تا 1386 به عنوان معاون پشتیبانی دانشگاه و تا قبل از شهادت به عنوان مشاور رئیس دانشگاه به دانشجویان و جامعه دانشگاهی خدمت کرد. از افتخارات علمی او می توان به انتشار 8 مقاله علمی و2 کتاب، انجام 4 طرح پژوهشی و دریافت 5 نشان تقدیر و برتری اشاره نمود.

استاد شهید، سید مهران حریرچیان در راستای دفاع از آرمان های امام راحل (ره) و انقلاب اسلامی و پاسداری از حریم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در دوران هشت سال دفاع مقدس، بارها به جبهه های نبرد حق علیه باطل عزیمت نمود و در عملیات های بیت المقدس، محرم، کربلای4، کربلای5 و بیت المقدس7 فعالانه حضور یافت. اولین مجروحیتش در سن 17 سالگی و طی عملیات بیت المقدس هم زمان با فتح خرمشهر رخ داد و بعد از آن در عملیات محرم از ناحیه پا، در کربلای 5 از ناحیه کتف و سرانجام در عملیات بیت المقدس، 7 خرداد ماه 1367در گردان یازهرا و در منطقه‌ شلمچه دچار عوارض شیمیایی گردید.

او در اثر شیمیایی شدن بعد از مدتی دچار بیماری ریوی شد و شیمی درمانی را آغاز کرد ، اما هرگز از بیماری خود شكایت نكرد و ذکر  همیشگی او «الحمدالله» بود. صبر جمیل به خوبی در او متجلی شده بود چرا كه نه شكایت می كرد و نه دلتنگی هر چند در یک قدمی شهادت و وصال یار بود، اما خدا خواست که بماند برای ما که نیازمند او بودیم، و برای خودش که قرار بود شاهد دوران بعد از جنگ هم باشد تا شهادتش کامل شود و شرح اشتیاق و تمنا را از آغاز تا پایان بخواند، تا لذت وصال را آن چنان که باید بچشد. آری، استاد حریرچیان، آموخت و آموزش داد، هدایت شد و هدایت کرد، ریاضت کشید و شکیبایی پیشه نمود ، به جهاد در راه خدا شتافت و جانبازی کرد و سرانجام در روز 29 مهرماه1388 شهد شهادت را نوشید و به قافله شهدا پیوست تا پیکر زخم خورده اش آرامشی ابدی یابد.

سخنان شهید در مصاحبه با نشریه مدیران سلامت

دوران دانشجویی

آنچه که مطرح می کنم خاطره نیست بلکه یک اعتراف کلی است. در آن زمان بیشتر فعالیت درسی در دانشگاه بود، به خاطر اینکه درس ها سخت بودند و به راحتی نمی شد واحد پاس کردولی با وجود استرس برای نمره و معدلی ، حجم مطالعات جنبی که وجود داشت زیاد بود ولی متأسفانه این موضوع در دانشجویان کنونی کمتر دیده می شود .

نکته دیگری که به نظرم می رسد این است که دوران دانشجویی را خیلی سخت گذراندم. به دلیل آن که در ابتدای ورود به دانشگاه در سال 1361 پدرم را از دست دادم، بنابراین هم مجبور بودم کار کنم و هم مجبور بودم درس بخوانم و با این حال به دلیل اعتقادات دینی به جبهه هم می رفتم. این صحبت ها برای این است که به دانشجویان بگویم برای درس خواندن لزومی ندارد همه چیز مهیا باشد. با تمام محدودیت ها و محرومیت ها درس، مسئله مهمی است که هیچ گاه نباید فراموش شودحتی در آن زمان که جنگ بود ما به درس هایمان توجه داشتیم و از آن غافل نبودیم. در بحث درس خواندن و فعالیت های علمی و مطالعاتی، هیچ مانعی وجود ندارد و انسان هیچ توجیهی ندارد که به دلیل مشکلات معیشتی و جنبی درس را رها کند.

حضوردر جبهه

در دوران جنگ به صورت نیروی پیاده به جبهه می رفتیم. من اولین بار که به جبهه رفتم 17 ساله بودم و در سال سوم دبیرستان تحصیل می کردم. البته خانواده ام اجازه نمی دادند چون سن کمی داشتم و قوای جسمی خوبی هم نداشتم ولی من به آنها گفتم که ما را برای دیدار از جبهه می برند. تا اینکه با گردان امام صادق (ع) لشگر امام حسین (ع)در عملیات خرمشهر در سال 1361 شرکت کردم . در دو مرحله خدا توفیق شرکت در عملیات را به من داد و چون سن کمی داشتم به عنوان کمک آرپی جی زن بودم.

در شب عملیات حدود ده دقیقه ای به سمت دشمن راه رفتیم و بعد عراقی ها فهمیدند و یک دفعه یک منور بالای سرمان روشن کردند و همه را به رگبار بستند ا ما تکبیر گفتیم و به سمت دشمن حمله ور شدیم و الحمدلله عملیات به خوبی انجام شد و پس از انجام عملیات گردان به عقب برگشت و بازسازی شد .بار دوم در عملیات فتح خرمشهر حضور پیدا کردم و 3 خرداد که خرمشهر آزاد شد برگشتم و امتحانات خرداد را دادم و قبول شدم.

در سال چهارم دبیرستان هم بعد از عملیات محرم در پاسگاه شرهانیون در یک عملیات حضور داشتم و تا کربلای 4 و کربلای 5 در سال 1365 در جبهه بودم. در کربلای 4 خیلی از رفقای (دانشگاه، بسیج و ...) نزدیکم را از دست دادم، از جمله شهید میریان دانشجوی مخابرات دانشگاه صنعتی، شهید نبائیان و .... در آن عملیات در یک قایق هشت نفر بودیم که از آن ها فقط من برگشتم. آخرین عملیاتی که من یادم می آید به اتفاق آقای دکتر سعید کریمی و آقای کرباسی و خیلی از رفقای دیگری که هم اکنون در دانشگاه هستند ،بودیم و این آخرین عملیاتی بود که ایران انجام داد و جنگ تمام شدوما در آن عملیات در گردان یا زهرا (س) بودیم.

 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای جهاد دانشگاهی دانشگاههای اصفهان و علوم پزشکی اصفهان محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين نرم افزار متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد

shohadayedaneshgah.ir