کتابخانه  کتابخانه   جنگ و دانشگاه  جنگ و دانشگاه   خاطرات شهدا  خاطرات شهدا   گالری عکس و آثار هنری  گالری عکس و آثار هنری   کارکنان شهید  کارکنان شهید   دانشجویان شهید  دانشجویان شهید   اساتید شهید  اساتید شهید   معرفی شهدا  معرفی شهدا   شهید و شهادت در قران و احادیث  شهید و شهادت در قران و احادیث  
کدامیک از فعاليت هاي زير را براي زنده نگاه داشتن ياد شهدا موثرتر ارزيابي مي نماييد؟
: برگزاري مراسم يادبود
: ديدار با خانواده شهدا
: نشر کتاب و نرم افزار
: نام گذاري اماکن دانشگاه به نام شهدا
: نصب عکس شهدا در محوطه دانشکده ها
   خانه
   اخبار کنگره استانی شهدا
   جستجو در سایت
   درخواست همکاری
   عضویت در سایت ››
   تماس با ما
   درباره ما
   حلقه اتصال به دیگر شهدا ››
  شمسی   

               

دانشجویان شهید  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان الف-ش  دانشجوی شهید محمود افشاری

دانشجویان شهید ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان الف-ش ، دانشجوی شهید محمود افشاری

 

 

گوشه هایی از زندگی نامه دانشجوی شهید

 

محمود افشاری

 

شهید در سال 1340 متولد شد و در سال 58 در رشته تجربی دیپلم گرفت. ‌وی از زمانی كه قیام 19/11/56 مردم قم آغاز شد، به ماهیت پلید و طاغوتی رژیم برد و در جریان مسائل انقلاب قرار گرفت. از جمله خاطرات او‌ در این رابطه اسن است كه پس از چند روز كه از حركت مردم قم علیه رژیم طاغوتی گذشته بود. در بازدیدی كه محمود و دانش آموزان دیگر از كارخانه ی تابان یزد داشتند، شعارهایی بر علیه رژیم و به حمایت از قیام مردم قم بر روی صندلی مینی بوس نوشتند،‌ چند روزی نگذشته بود كه مأموران شهربانی به این موضوع بردند و از مدیر مدرسه در این رابطه توضیح خواستند، تا افرادی را كه در این رابطه بوده اند، معرفی نماید. بعد از چند روز هنگام مراسم صبحگاهی، از تعدادی از برادران از جمله محمود خواسته می شود كه به دفتر مدرسه مراجعه نمایند و به آنها اولتیماتوم می دهند كه چنانچه مشخص شود كه شما چنین كاری را انجام داده اید، از مدرسه اخراج و به شهربانی تحویل داده می شوید.

از خصایل اخلاقی محمود انضباط  در امور و تعهد به اخلاق اسلامی بود. وی پای بندی خاصی به خواندن نماز در اول وقت داشت. از ویژگی هایش احساس مسئولیت در قبال انقلاب ونسل آینده انقلاب بود و در این مورد می توان از زحمات شبانه روزی او در امور تربیتی برای رشد و ارتقاء‌ سطح فرهنگی و مذهبی جامعه نام برد. از آنجا كه روح بلند و آسمانی او را لحظه ای آرام نمی گذاشت، به جبهه های جنوب اعزام گردید و در تاریخ 18/2/60 روح ملكوتی و ایثارگرش به پرواز درآمد و به سوی لقاء‌الله شتافت و به تقرب به خداوند كه تنها آرزویش بود رسید.

 

وصیت نامه دانشجوی شهید

 

محمود افشاری

 

بسم الله الرحمن الرحیم

« و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون » (آل عمران-169)

(كسانی را كه در راه خدا كشته می شوند مرده مپندارید، بلكه آنها زنده اند و در نزد پروردگارشان روزی می خورند.)

اكنون حفظ اسلام بر همه واجب است. (امام خمینی)

بار دیگر تاریخ تكرار می شود و صحنه خونبار كربلا را در غرب و جنوب كشور اسلامی مان زنده می كند و دو جبهه حق و باطل و اسلام و كفر در مقابل یكدیگر قرار گرفته اند، و اكنون فریاد «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین در عاشورای 61 هجری از پس قرن ها گذشته و اینك از حلقوم فرزند بزرگوارش و نایب امام زمانمان بدر آمده كه ای مسلمانان! امروز اسلام در خطر است و حفظ آن از اهمّ مسایل است.

و اینك ما هستیم كه این فریاد مظلومانه را لبیك گفته و با تمام وجود به یاری اسلام و امامان می شتابیم و یا آنگونه پیمان شكنی می كنیم و به زندگی نكبت بار و ذلت بارمان ادامه می دهیم كه امیدوارم خداوند ما را لایق بداند كه در خیل فداكاران و یاوران اسلام درآییم، و اكنون كه از همه جا و همه چیز بریده و در این مكان مقدس به نبرد با اهریمنان پرداخته ایم، خداوند ما را مورد لطف و رحمت بی كرانش قرار دهد و افتخار شهادت در راهش را نصیب ما گرداند.

از دور به خانواده ام سلام عرض می كنم، به خصوص مادرم كه زحمات زیادی را در این مدت متحمل شده است.‌ من هرگز آنها را از یاد نمی برم و از اینكه نتوانستم این زحمات را جبران كنم معذرت می خواهم و امیدورام كه در جهانی دیگر بتوانم آنها را جبران كنم.

مادرم! در صورتی كه من به این افتخار بزرگ نایل گشتم، از تو می خواهم كه برایم گریه نكنی، زیرا فرزندان به منزله امانت های الهی در نزد والدین خود می باشند و امانت را باید به صاحبش برگرداند. و انسان روزی متولد شده، روزی هم از دنیا می رود. ‌پس چه بهتر كه آزاده و بدین طریق از دنیا برود. اما در صورتی كه دلت گرفت و خواستی گریه كنی، بر مظلومیت و درد دل های آن بانویی گریه كن كه در روز عاشورا فرصت عزاداری هم به او ندادند و با تازیانه مانع اینكار شدند.‌ برای من گریه نكن، برای سید و سرورمان گریه كن كه در كربلا با لب های عطشان به شهادت رسید.

و شما ای خواهران و برادران! امیدورام كه پس از من همچون زینب  و حضرت سجاد پیام خون شهدا را به همه رسانیده و پاسداران خون آنها باشید و در هر كجا و از هر كس كه زمزمه ای برخلاف اسلام و امام و انقلاب و دیگر چهره های شناخته شده در خط امام بلند می شود، با مشت محكم به دهانشان بكوبید تا بدین وسیله فرصت نفس كشیدن را به او ندهید و شهدا را یاری كرده باشید و از دعا برای سلامتی و طول عمر امام عزیزمان كوتاهی نكنید.

پیامی دارم به ملت شریف و آزاده ایران: از تمام قشرهای اداری و بازاری و كارگر و بخصوص قشر دانش آموزان كه امیدان آینده انقلابند، (می خواهم) كه پیوسته در خط امام حركت كنند و تا پیروزی نهایی دست از حمایت و یاری ایشان برندارند و وظیفه خود را در این موقعیت حساس شناخته و در انجام آن كوتاهی نكنند و خدای ناكرده عملی انجام ندهند كه موجبات رنجیدگی خاطر امام را فراهم كند كه در این صورت دل امام زمان و دل پیغمبر و علی را آزرده اند.

پیوسته در ایجاد وحدت و هماهنگی كوشا باشید و اجتماعات خود را فشرده تر كنید و سنگرها را حفظ كنید، بخصوص سنگر مسجد و نماز جمعه را كه دشمن از آن ضربه خورده است و درصدد است تا آنها را از بین ببرد.

در پایان به خانواده ام می گویم كه از مختصر پولی كه پس انداز دارم، خمس آن را بپردازید و هزار تومان آن را برای كمك به جبهه های جنگ بپردازید و بقیه آن را به مصرف خودشان برسانند و موتورم را هم مورد استفاده قرار دهند.

به امید به اهتزار درآمدن پرچم لااله الله بر بلندترین قله جهان، و با آرزوی سلامتی و طول عمر برای رهبر عزیزمان امام خمینی.

در ضمن از شما می خواهم كه مرا در قبرستان محسن خان در جوار قبر دیگر شهیدان در پارمان به خاك سپارید تا بلكه در اثر نزدیكی با آنان خدواند گناهانم را ببخشد و مورد عفو قرار دهد.

خدایا! خدایا! تا انقلاب مهدی، تو را به جان مهدی، خمینی را نگهدار.ان شاء الله.

محمود افشاری

 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای جهاد دانشگاهی دانشگاههای اصفهان و علوم پزشکی اصفهان محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين نرم افزار متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد

shohadayedaneshgah.ir