کتابخانه  کتابخانه   جنگ و دانشگاه  جنگ و دانشگاه   خاطرات شهدا  خاطرات شهدا   گالری عکس و آثار هنری  گالری عکس و آثار هنری   کارکنان شهید  کارکنان شهید   دانشجویان شهید  دانشجویان شهید   اساتید شهید  اساتید شهید   معرفی شهدا  معرفی شهدا   شهید و شهادت در قران و احادیث  شهید و شهادت در قران و احادیث  
کدامیک از فعاليت هاي زير را براي زنده نگاه داشتن ياد شهدا موثرتر ارزيابي مي نماييد؟
: برگزاري مراسم يادبود
: ديدار با خانواده شهدا
: نشر کتاب و نرم افزار
: نام گذاري اماکن دانشگاه به نام شهدا
: نصب عکس شهدا در محوطه دانشکده ها
   خانه
   اخبار کنگره استانی شهدا
   جستجو در سایت
   درخواست همکاری
   عضویت در سایت ››
   تماس با ما
   درباره ما
   حلقه اتصال به دیگر شهدا ››
  شمسی   

               

دانشجویان شهید  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان الف-ش  دانشجوی شهید علیرضا پورمحمدی

دانشجویان شهید ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان الف-ش ، دانشجوی شهید علیرضا پورمحمدی

 

زندگی نامه دانشجوی شهید

 

علیرضا پور محمدی (شرافت)

 

شهید علیرضا پور محمدی در سال 1340 هجری شمسی در یک خانواده مذهبی در شهر قم دیده به جهان گشود. در سن 7 سالگی وارد دبستان امیرکبیر شد و بعد از آن به دبیرستان صدر قم رفت و دیپلم خود را در رشته تجربی با معدل کتبی 60/18 گرفت و در کنکور همان سال شرکت کرده و در رشته داروسازی اصفهان قبول شد و ثبت نام کرد. او بعد از انقلاب فرهنگی به قم رفت و بعد از آن مدتی با دادستانی انقلاب گنبد همکاری نمود و سپس برای تشکیل کلاس های آموزشی به مسجد سلیمان رفت و مجدداً به قم برگشت و وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم، واحد روابط عمومی شد.

او در ضمن کار در سپاه، شروع به مطالعه و تحقیق در دروس قدیم (طلبگی) نمود و در طول جنگ تحمیلی دو بار به جبهه رفت و سرانجام در تاریخ 2/1/61 هنگامی که به بلندترین نقطه یک تپه استراتژیک در تپه چشمه دزفول صعود نموده بود، قلبش هدف مزدوران جنایتکار ابر قدرت های آمریکا و شوروی قرار گرفت و به لقاء الله پیوست.

شهید مقید به اجرای دقیق دستورات دینی و مذهبی، و مطیع بدون قید و شرط ولایت فقیه بود. او سعی داشت از گناهان بپرهیزد و دیگران را نهی کند، قرآئت قرآن او در سحرگاهان ترک نمی شد و با اینکه یک روزه ی قضا نداشت ، در تمام دوران سال روزهای دوشنبه  و پنج شنبه روزه می گرفت. او بیهوده سخن نمی گفت، شوخی نمی کرد و اوقات خود را به بطالت نمی گذراند. هنگامی که برای شرکت در حمله فتح المبین به جبهه اعزام شد تعدادی کتاب عربی همراه خود برد، شب حمله به یکی از همرزمان خود گفته بود که من فردا صبح شهید می شوم و از او خواسته بود که شما فقط کیف حاوی کتب و نوشته های مرا حفظ کن و به خانواده ام برسان او بالأخره در اجرای دستورات ولایت فقیه و وظیفه شرعی خود پا به جبهه جنگ علیه کفر جهانی گذاشت و به محبوب خویش پیوست.

فعالیت های سیاسی و اجتماعی شهید از دوران دبستان شروع شد و با شروع انقلاب در شهر قم اوج پیدا کرد و به صورت تظاهرات و حمله به مأموران گارد شاه و تکثیر و پخش اعلامیه های امام جلوه پیدا می کرد. به عنوان مثال درمسئله تظاهرات، شهید و حدود صد تن دیگر همیشه در کنار منزل امام جمع می شدند و از آن جا به صورت دسته به طرف خیابان چهار مردان حرکت می كردند و در کوچه های چهار مردان از صبح تا پاسی از شب گذشته با مامورین رژیم سابق درگیری ایجاد می کردند.

شهید قبل از انقلاب، به دیدار کلیه علمایی که در شهرستان های دور افتاده کشور در تبعید به سر می بردند می رفت و آنها را ملاقات می كرد، (از جمله آیت الله مشکینی و آیت الله خامنه ای). شهید پس از ورود به سپاه رشد قابل توجهی از نظر شرکت وسیع در صحنه اجتماعی و فرهنگی پیدا كرد، به طوری که در نوشتن اطلاعیه های روابط عمومی سپاه قم نقش بسزایی داشت و روزانه در چندین مدرسه و مسجد و دبیرستان و انجمن اسلامی پیرامون وقایع روز سخن می گفت و در کلاس هایی که برای مأموران انتظامی و نظامی تشکیل می شد، تدریس می نمود که از جمله سپاه، شهربانی، ژاندارمری را می توان نام برد. در ضمن سخنرانی و تدریس نیز در جلسات درس مدرسان حوزه شرکت می نمود و از فیض آنها بهره می جست.

اکثر مراسم صبحگاهی سپاه و مراسم وحدت و نماز جمعه قم توسط وی اداره می شد و گوئی هنوز فریاد پرخروش او از بلندگوهای نماز جمعه به گوش می رسد که می خروشید و می گفت: «می جنگیم، می می میریم، سازش نمی پذیریم»، «رزمندگان اسلام بجنگید، پیروزی نزدیک است.» او آخرین نماز جمعه سال 60 را درقم اداره نمود و سپس راهی جبهه های حق علیه باطل شد. شهید در اویل جنگ تحمیلی همراه با یک گروه فیلمبردار به جبهه کرخه نور رفت و مدتی در جبهه مشغول فعالیت بود و در اوخر سال 60 هنگامی که مطلع شد كه نیروهای رزمنده جمهوری اسلامی قصد حمله وسیع به نیروهای کفْار بعثی عراق را دارند، مشتاقانه در جنگ شرکت جست و در همین عملیات به درجه رفیع شهادت نایل گردید.

به امید اینكه شهادت و ریختن خون شهیدان نهال را جهوری اسلامی ایران روز به روز مستحکم تر و پهناور تر نموده، دعای این شهدا مستجاب شود که در آخرین لحظات گفتند :

 

خدایا، خدایا، تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار.

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

 

 

پیام دانشجوی شهید

 

علیرضا پور محمدی

 

از روزی که به شهادت می رسیم و با خون خویش اوامر ولی امر را گردن می نهیم و نهال انقلاب اسلامی را آبیاری نماییم، ساعت ها و هفته ها و ماه ها كه می گذرد، از طرفی در شادی و خوشحالی وصف ناشدنی که تنها شاهدان آن می توانند آن را درک کنند، به سر می بریم و از سویی دیگر دلمان را روانه کربلای ایران می نماییم و نگران موفیقت جمهوری اسلامی هستیم اما هر بار كه به یاد رهبری عزیز و دلسوز، بنده ای متقی و خدمتگذار و انسانی والا و تکامل یافته (امام امت) می افتیم و خاطره پیام های روح بخش او را زنده می کنیم، چنان مجذوب لطف الهی می گردیم که بیم و نگرانی به امید مبدل می شود.

برادران و خواهران :

در تیرماه گذشته در شبی تاریک و ظلمانی، به یک باره نوری شدید قبورمان را در بر گرفت  خبر گرفتیم که مظلومی از تبار حسین (ع) و شاهدی رنج دیده و زجر کشیده، آیت الله شهید بهشتی و 72 تن از یارانش و خدمتگذاران صدیق اسلام و مسلمین به ما پیوسته اند.

خوشحال و مسرور از این واقعیت که اگر ما کشته شدیم حداقل قانون اسلام حاکم شده است و این برای ما موفقیت بسیار بزرگی است. زمان در حرکت بود و هر روز مهمانی به دیدارمان  می شتافت روزی ریئس جمهور و نخست وزیر این مملکت را در کنارمان می دیدیم و زمانی سیدی پرهیزکار را در محراب عبادت ملاقات می کردیم. نیم روزی معلم اخلاق، قدوسی عزیز را بر سر دست های ملت عزادار نظاره می کردیم و این ما بودیم که همه این مردان  را به گرمی می پذیرفتیم، می گفتیم باشد اگر بناست اسلام زنده بماند و اگر نهال جمهوری اسلامی حیاتش به خون سرخ محتاج است و اگر به شیرین و ممتازترین نوع خون وابسته است، حرفی نیست ما شهادت را با آغوش باز می پذیریم، اما هرگز تسلیم نخواهیم شد و دیگر جمله پیام مان را به همه نسل های بشری اعلام می کنیم که پیام روح امتمان خمینی کبیر است آن اینکه

 ( ملّتی که شهادت دارد، اسارت نمی پذیرد.)

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای جهاد دانشگاهی دانشگاههای اصفهان و علوم پزشکی اصفهان محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين نرم افزار متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد

shohadayedaneshgah.ir