کتابخانه  کتابخانه   جنگ و دانشگاه  جنگ و دانشگاه   خاطرات شهدا  خاطرات شهدا   گالری عکس و آثار هنری  گالری عکس و آثار هنری   کارکنان شهید  کارکنان شهید   دانشجویان شهید  دانشجویان شهید   اساتید شهید  اساتید شهید   معرفی شهدا  معرفی شهدا   شهید و شهادت در قران و احادیث  شهید و شهادت در قران و احادیث  
کدامیک از فعاليت هاي زير را براي زنده نگاه داشتن ياد شهدا موثرتر ارزيابي مي نماييد؟
: برگزاري مراسم يادبود
: ديدار با خانواده شهدا
: نشر کتاب و نرم افزار
: نام گذاري اماکن دانشگاه به نام شهدا
: نصب عکس شهدا در محوطه دانشکده ها
   خانه
   اخبار کنگره استانی شهدا
   جستجو در سایت
   درخواست همکاری
   عضویت در سایت ››
   تماس با ما
   درباره ما
   حلقه اتصال به دیگر شهدا ››
  شمسی   

               

دانشجویان شهید  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان الف-ش  دانشجوی شهید حمید توحیدی

دانشجویان شهید ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان الف-ش ، دانشجوی شهید حمید توحیدی

شهید حمید توحیدی دانشجوی رشته پزشکی

زندگی نامه

«شهید حمید توحیدی در سحرگاه 24/12/1347 متولد گردید. دوران تحصیلی او در ابتدایی، راهنمایی و متوسطه با موفقیت و به صورت دانش آموزی ممتاز سپری گردید. در 18 سالگی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه اصفهان گردید. نامبرده در طول 8 سال دفاع مقدس از سن 13 سالگی در جبهه های حق علیه باطل حاضر بود و ضمن تحصیل به دفعات مختلف و در عملیات های زیادی شرکت کرد و بالاخره در سحرگاه 5/12/1365 در جبهه شلمچه و در مرحله دوم کربلای 5 براثر ترکش به سر وی و در سن 18 سالگی به درجه رفیع شهادت رسید»

 

وصیت نامه

این وصیتنامه را زمانی شروع به نوشتن می کنم که در این روز پایه و اساس حرکت ما و کلاً این انقلاب عظیم اسلامی ریخته شد. روز نبرد کفر و نفاق و شرک با ایمان، روز زنده شدن و احیاء دوباره اسلام، روز جوشش اقیانوس خون و روز شهادت یعنی روز عاشورا است و من هم مصمم هستم که به ندای هل من ناصر ینصرنی حسین (ع) در این زمان لبیک گویم و از شهادت هم هیچ باکی ندارم چون سرمشق از حسین (ع) گرفته ام.

از پدر و مادرم می خواهم که مرا حلال کنند و از اشتباهاتم در گذرند تا خدا هم مرا ببخشد. از کلیه کسانی که از من خطا و بدی دیده اند طلب حلالیت می کنم و از ملت شهیدپرور چند خواهش دارم:

* اتحادتان را حفظ کنید که رمز پیروزی ما در مکتب و اتحاد است و نغمه های منافقانه آنها که سعی دارند صفوف متحد مردم را به تدریج در هم بریزند با تمام توان سرکوب کنید. البته در بعضی مواقع ممکن است از این حرف بد برداشت شود و افرادی که سعی در گرفتن حق مسلم خود از نظر اسلام دارند متهم به نفاق افکنی شوند که باید به این آفت به شدت مبارزه شود.

* از ملت شهید پرور و مسلمان می خواهم که توقعات بیش از حد از دولت نداشته باشند و بدانند هم اکنون در موقع جنگ، خرج بسیاری بر دوش دولت است و شما باید نه تنها انتظارات خود را کم کنید بلکه به دولت یاری و کمک کنید، همان طوری که قبلاً کمک می کردید و حالا هم کمک می کنید زیرا دولت هم از خود شما است.

* ای امت انقلابی این جنگی که پیش آمده آزمایشی الهی است و ملاکی است برای تشخیص مردان رزم از مردان بزم، و همه مسؤولید که به نحوی که می توانید در این جنگ شرکت نموده و نیروهای اسلام را تقویت نمایید، چه در پشت جبهه، چه در پشت خط مقدم که البته برای کسانی که می توانند خط مقدم، اولویت دارد. به گفته امام عزیزمان رفتن به جبهه واجب کفایی است.

* سفارش بسیار مهم دیگری هم دارم و آن تکیه به قدرت ایمان و به امدادهای خداوند متعالی است که با این اتکا هیچ قدرتی نمی تواند شما را شکست دهد و این موضوع تجربه شده که هرگاه ما خدا را فراموش کردیم و به خودمان مغرور شدیم شکست خورده ایم و واقعاً از خودمان چیزی نداریم و سفارش بعد در دنباله سخن، اینکه از امام خمینی پیروی کامل کنید و شکر این نعمت الهی فراموشتان نشود و قدر این رهبر بی نظیر اسلامی را داشته باشید که اگر خدای ناکرده، نعوذ بالله ناشکری کنید به عذاب الهی دچار خواهید شد.

* سخن دیگرم به خانواده شهدا و کلاً ملت ایران، صبر در برابر مشکلات و سختی هاست. البته بدانید این شهیدانی که رفتند جایشان و مقامشان قابل مقایسه با این دنیای کم ارزش نیست و اصلاً شهادت آنها نباید برای شما ناراحتی داشته باشد، چون هر انسانی بالاخره باید برود و هیچ کس در این دنیا ماندنی نیست، حال چه سعادتی بالاتر از این که انسان از بهترین راه به بهترین مقصد برسد و شما هم خیال نکنید که بعد از چندین سال زحمت که برای فرزندتان کشیده اید وقتی او کشته شد، او را از دست داده اید و تمام زحمات شما به هدر رفته، هرگز این طور نیست و شما هم در اجر او شریک هستید و باید خدا را شکر کنید و افتخار داشته باشید که فرزندتان به این راه رفت و سعادتمند شد.

* ملت مسلمان و انقلابی، این رزمندگان فقط برای خاطر اسلام و احکام الهی می کوشند و جان خود را فدا می کنند پس شما هم پیروی کننده راه آنان باشید و در جامعه تا آنجا که می توانید احکام اسلام را جاری نمایید و از صفات خبیثه نظیر حسد، کبر، غرور، حرص، طمع و ریا دوری جویید و برای این مال دنیا خدا را فراموش نکنید و برای دنیا آخریت را از دست ندهید که ضرری بزرگتر از این وجود ندارد و آگاه باشید که برای ما این مرگ بهتر از زنده ماندن و با ذلت زندگی کردن است، یعنی همان گفته امام حسین (ع)، و مرگی بهتر و زیباتر از این مرگ (شهادت) وجود ندارد.

* از دولت و ادارات و ارگان ها خواهشی دارم و آن این که وظابف خود را به نحو احسن انجام دهند و خود را در برابر خون شهیدان مسؤول بدانند و از هر گونه تبعیض و خلافکاری به شدت پرهیز کنند تا از عذاب شدید و الیم خداوند در آخریت و رسوایی و بی دینی در این دنیا در امان بمانند و به خاطر این چند روز دنیا، اسلام را خدای ناکرده زیر پا نگذارند و از حب ریاست و ریاست طلبی احتراز کنند و خود را به دام شیطان بیفکنند.

* سخنی هم با کاسبان و بازاری ها دارم که شما هم برای دنیای ناپایدار، خود و مردم را به زحمت نیفکنید و فقط به فکر سود خود نباشید و نه تنها خود از احتکار و گرانفروشی پرهیز کنید بلکه دیگران را هم از این کار باز دارید و اگر عده ای نخواستند که اقتصاد اسلامی اجرا شود با کمک مردم و نیروهای انتظامی آنان را به شدت رسوا و سرکوب کنید. از کشاورزان و کارگران خواهشمندم که اجر اخروی را در نظر بگیرند و در مشکلات خود تا آنجا که می توانید، صبر کنید و بعد برای حل به مقامات بالا رجوع کنید با حفظ اتحاد.

* پیامی هم برای معلمین و محصلین دارم که شما هم اکنون می خواهید در جبهه مدرسه خدمت کنید پس با تمام توان خود درس بخوانید و همراه درس ایمان خود را قوی سازید و تزکیه و تعلیم را همراه بسازید و خدا را فراموش نکنید و خود را در راه اسلام وقف خدمت به جامعه کنید. شما ای معلمین، محصلین خود را طوری تربیت کنید که بتوانند چرخ جامعه را از هر نظر به گردش درآورند و عوامل منافقی را که با ماسک انقلابی خود را جا زده اند، شناسایی کنید تا اسلام از آنان ضربه نخورد و در کارهای خود نظم داشته باشید.

* سپاه و بسیج و دیگر ارگان ها باید مواظب باشند که دچار انحراف نشوند و به هیچ وجه از ملت دور و جدا نشوند. با ملت به صورت یک فرزند که با پدر خود روبه رو می شود، روبه رو شوند و خیال نکنند که از مردم عادی بالاترند و مبادا آنان را تحقیر کنند.

در پایان از خداوند متعالی برای امام زمان (عج) ظهور هر چه زودتر، برای رزمندگان پیروزی، برای امام خمینی سلامتی و طول عمر تا ظهور مهدی «عج» و حتی کنار مهدی «عج»، برای اسلام و ملت ایران سرافرازی، برای مجروحین و معلولین شفای عاجل، برای اسرای اسلام آزادی، برای منحرفین هدایت، برای اموات و گذشتگان ما و برای خودمان آمرزش را مسألت دارم.

و باز هم از پدر و مادرم و برادرانم و تمامی اقوام و آشناسان و از کلیه مردم شهید پرور بیدهنگ و سنگ شیر و از هر کس که مرا می شناخت، طلب حلالیت می کنم و از آنان می خواهم که تا می توانند، گریه نکنند و در برابر منافقان ضعف نشان ندهند و اگر گریه کردند به یاد مظلومیت امام حسین (ع) و اصحابش گریه کنند و از آنان می خواهم که برایم از خدا طلب مغفرت کنند. اگر پولی داشتم آن را به عنوان رد مظالم و کمک به جبهه بدهید. یک سال نماز و دو ماه روزه هم خواهشمندم برایم به جا آورید.

مرا در گلزار شهدای سنگ شیر دفن کنید و برایم حجله نسازید و فقط دو پرچم سبز و قرمز با اشعار مذهبی یا نام ائمه بر در خانه بزنید. در ضمن از مردم بیدهند و حومه خواهشمندم در مراسم عزاداری سیدالشهدا به خاطر خدا عزاداری کنند نه برای محله شان و اتحاد خود را حفظ کنند. از مردم معذرت می خواهم که با این وصیتنامه طولانی وقتشان را گرفتم.

 

 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای جهاد دانشگاهی دانشگاههای اصفهان و علوم پزشکی اصفهان محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين نرم افزار متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد

shohadayedaneshgah.ir